• כלים לשירותך
  • כניסה לחשבון שלי
החברה הישראלית לרפואה משלימה
Israeli Society for Complementary Medicine
יו"ר:
פרופ' אלעד שיף

מזכיר:
ד"ר אילנה לוי יורקובסקי

גזבר:
ד"ר גלי שטופמן
עדכונים חשובים לגבי הפעילות האסטרטגית של החברה לרפואה משלימה

שלום לחברות וחברי החברה לרפואה משלימה

בכנס השנתי של החברה לרפואה משלימה בסוף 2022 הצגנו את התכנית האסטרטגית של ועד החברה לקידום הרפואה האינטגרטיבית במערכת הבריאות. זאת, בהתייחס להכרה ב-4 רמות לאומיות: האקדמיה בישראל, איגודי ההסתדרות הרפואית, סל התרופות ומשרד הבריאות.  

מדובר במארג מורכב של עשייה שהניבה את ההישגים הבאים:

 

1. ברמה האקדמית ביססנו הוראה בקורס חובה (3 ימים) לתלמידי שנה ד' בפקולטות לרפואה בירושלים ובחיפה בנוסף לקורסי בחירה (אלקטיב) והוראה במסגרות נוספות. בשנת תשפ"ד נלמד את מחזור הסטודנטים ה-4 בירושלים וה- 3 בחיפה. זאת, בזכות תמיכה והתגייסות של חברים רבים מהחברה. בנוסף, בהסתכלות קדימה אל דור העתיד של הרפואה האינטגרטיבית, הקמנו קבוצת עניין ברפואה אינטגרטיבית של סטודנטים לרפואה. הקבוצה פעילה בהרצאות וימי עיון ומונה כעת מעל 250 רפואנים!

הישג אקדמי נוסף הנו 3 מינויים אקדמיים חדשים של חברים בחברה: אורית גרסל (מרצה מחנכת קלינית בכירה, הטכניון); נח סמואלס (פרופ' חבר קליני, האוניברסיטה העברית) וערן בן אריה (פרופ' קליני מן המניין, הטכניון).

 

2. שת"פ עם איגודי ההסתדרות הרפואית התבטא בתמיכתם של האיגודים (אונקולוגיה, המטולוגיה, אונקולוגית ילדים, משפחה, פליאטיבי ופנימית) בתהליך ההכשרה באונקולוגיה אינטגרטיבית לרבות תעודת דיפלומה עם לוגו האיגודים על תעודת הסיום של מי שיעמדו בכל מטלות הלימוד. בד בבד, בימים אלו פורסם מאמר ראשון בהובלת החברה לרפואה משלימה עם ראשי 8 איגודים/חברות בהר"י בנושא יישום הקווים המנחים שהומלצו ע"י ASCO-SIO לטיפול אינטגרטיבי בחולים בסרטן הסובלים בכאב – מדובר לראשונה בשת"פ מדעי ברפואה אינטגרטיבית עם מובילי הדרך ברפואה בישראל. בהמשך לכך, סכמנו על מאמר נוסף המבטא שת"פ בין החברה לרפואה משלימה והחברה לאם-עובר ובו נציג את מגוון המודלים הקליניים שפותחו בישראל בתחום המיילדות האינטגרטיבית ב-11 מרכזים רפואיים. שת"פ נוסף עם החברה והמכון לאיכות ברפואה בהר"י יחד עם איגודי מטפלים ברפואה משלימה, הינו השלמת תהליך choosing wisely לגבי בחירה נבונה ובטוחה במטפלים ברפואה משלימה.

 

3. סל התרופות ומשרד הבריאות: גולת הכותרת של שנת הפעילות 2023 הנה בהגשה של תכנית לשילוב ייעוצים וטיפולים באונקולוגיה אינטגרטיבית לסל התרופות במטרה לשפר את איכות חייהם של חולים בסרטן המקבלים טיפול אונקולוגי וניתוחי למחלה מקומית ומפושטת. הצעה זו זכתה למכתבי תמיכה רשמיים של 5 איגודים בהר"י (אונקולוגיה, המטולוגיה, אונקולוגית ילדים, רפואה משפחה ורפואה פליאטיבית) ועמותות מטופלים (האגודה למלחמה בסרטן וחאלסרטן). תהליך ההגשה לווה בשיחות ייעוץ עם בכירי המערכת הרפואה בישראל ששיבחו את רמת ההגשה ואת הגיבוי המחקרי המבוסס כיום על קווים מנחים, סקירות סיסטמיות, מחקרים מבוקרים וניסיון קליני ב- 11 מרכזים אונקולוגים בארץ וכן סקירה שיטתית מהנעשה באונקולוגיה אינטגרטיבית בעולם.  לצערנו, ועדת טכנולוגיות במשרד הבריאות דחתה את הצעתינו על הסף בטיעון של חוסר רגולציה ועל כן ההצעה לא תעלה לדיון בסל הבריאות הקרוב. בימים אלו אנו ממשיכים לקדם את הנושא בגיבוי מלא של הר"י מתוך כוונה ליצור הידברות עם משרד הבריאות ועם גורמים בוועדת הבריאות של הכנסת. פרטים נוספים על כך בכתבות המצורפות מתוך עיתוני מדיסין ומדיק שיצאו לאור לאחרונה.

 

 

ברוכים הבאים לחברה הישראלית לרפואה משלימה

חברי החברה מוזמנים להתעדכן בפעילות החברה, לעקוב אחר אירועים ולשלם דמי חבר
כניסה לחברי החברה
הציבור מוזמן לקרוא מידע על רפואה משלימה
איני חבר/ת החברה