• כלים לשירותך
 • כניסה לחשבון שלי
החברה הישראלית לרפואה משלימה
Israeli Society for Complementary Medicine
יו"ר:
פרופ' אלעד שיף

מזכיר:
ד"ר אילנה לוי יורקובסקי

גזבר:
ד"ר גלי שטופמן
סיכום עשיית החברה בשנת 2023

שלום לכולם,

לפני כ-6 חודשים שלחנו עדכון על המחצית הראשונה של  2023 (ראו קישור באתר החברה).
אנו משתפים אתכם כעת בעשייה של החברה במחצית השנייה של 2023. העדכון היה אמור להתקיים פנים אל פנים בכנס השנתי בהרצליה אולם מאורעות אוקטובר טרפו את הקלפים.

 1. מעורבות החברה בטיפול ב ACUTE STESS DISORDER וחיזוק החוסן של המפונים וניצולי מסיבת נובה: ועד החברה יצר שת"פ עם פרופ' מולי להד (מהמובילים בעולם במחקר וטיפול בטראומה נפשית) ממרכז משאבים, שמטרתו להכשיר אנשי צוות אינטגרטיביים בטיפול במפונים וניצולי המסיבה. ההכשרות כללו הבנת הפסיכולוגיה של ACUTE STRESS DISORDER (ASD), עשה ואל תעשה\דגלים אדומים, תקשורת בין מטפלים ברפואה משלימה למטפלים בבריאות הנפש וכן מתן כלים מעשיים בדיקור סיני ורפלקסולוגיה להקלת ASD ומניעת PTSD. ההכשרות זכו להצלחה רבה ובעקבותיהן ניתנו טיפולים במספר מסגרות תוך שת"פ עם מתאמים פסיכו-סוציאליים באתרי המפונים. שיתפנו בנסיון שנצבר את משרד הבריאות במטרה להרחיב את הפעילות למרכזים הרב-תחומיים שמוקמים לטיפולים בהתוויות אלו. כמו כן פנינו לגופים שונים לתמוך בהקמת "מערך מילואים" אינטגרטיבי לטיפול במצבי דחק אקוטיים (על רקע בטחוני, מגפתי, אסונות טבע וכו'). מדובר בתחום עשייה שאנו לומדים אותו בתנועה ונשמח לקבל Input מכם כיצד להתקדם.
   
 2. הכשרות באונקולוגיה אינטגרטיבית: בשעה טובה והיסטורית נפתח המחזור הראשון של הכשרות באונקולוגיה אינטגרטיבית ב 10/1/2024. כ-70 אנשי צוות אינטגרטיביים מ-16 מוסדות משתתפים בהכשרה שקיבלה את ברכת הדרך מאיגודים חשובים בהר"י ובתמיכת דיקני רפואה ומובילי דרך מאירופה וארה"ב. הקורס הינו היברידי ומלווה במחקר. זוהי יריית פתיחה לתנועה אקדמית-התמחות ברפואה אינטגרטיבית. ברכות לפרופ' ערן בן-אריה שמנצח על הקורס ולמסייעים בידו.
   
 3. לובי לקידום רפואה אינטגרטיבית בישראל: בסיוע קרן אדוות מקבוצת ריאליטי ובהכוונת משרד טו-קונקט, נעשו מאמצים לאורך כל 2023 לקדם את האג'נדה האינטגרטיבית מול משרדי הממשלה הרלוונטיים וחברי כנסת. קיימנו פגישות עם חברי כנסת כדי להסביר את חשיבות הכנסת הרפואה האינטגרטיבית לסל הבריאות. כמוכן, הופענו בועדות הבריאות של הכנסת שהיו רלוונטיות למתן במה לתחומי העשייה שלנו. אנו ממשיכים במשנה מרץ ב 2024 את תהליך השתדלנות ומצפים לפגישות בקרוב עם הגורמים הבכירים ביותר במערכת הבריאות על מנת לקבע בתודעה ובעשייה בפועל את הרפואה האינטגרטיבית.
   
 4.  דחיית הכנס הבינלאומי 2024: בשל המצב הבטחוני ולאחר התייעצויות עם עמיתנו בחו"ל הוחלט לדחות את הכנס ל 2026. לחילופין, הכנס השנתי ה"מקומי" של 2024 מתוכנן להתקיים בתחילת דצמבר 2024 ותכניו יותאמו לאג'נדות בוערות בתחום האינטגרטיבי.
   
 5.  אתר אינטרנט חדש: לאור צורך בשיפור האתר הקודם ולאחר תהליכי בדיקה מקיפים נבחרה הפלטפורמה של הר"י לביתו החדש של אתר החברה לרפואה משלימה. תודה לדר' אילנה לוי יורקובסקי על הוצאת התהליך לפועל.
   
 6.  קבוצות עניין: בהמשך להתארגנות של קבוצות עניין לכנס 2023 ועם הפנים לכנס הבינלאומי ב- 2026, נמשיך לקדם את קבוצות העניין שהוקמו. קבוצות אלו כוללות – פסיכיאטריה אינטגרטיבית (בהובלת דר' אלון רשף ודר' עמיר אסולין); מיילדות אינטגרטיבית (בהובלות עוז לוי ודר' מעין להב שר); רפואה פליאטיבית אונקו-אינטגרטיבית (בהובלת  גלית גליל וד"ר יואב שומר); רפלקסולוגיה באונקולוגיה (יעל גרוס וליאת גרנות); סטודנטים אינטגרטיביים (אתל שיבאק)
   
 7.  דור העתיד: הוקמה קבוצת עניין של "רפואנים אינטגרטיביים" הכוללת 240 סטודנטים לרפואה מכל שנות הלימודים מ-6 הפקולטות לרפואה בארץ ומספר פקולטות לרפואה בחו"ל. ב-2023 התקיימו מספר מפגשים בזום עם מומחים בתחומים שונים ברפואה אינטגרטיבית וכן מפגשים פיזיים במערך האינטגרטיבי של המרכז הרפואי בני ציון שבחיפה, וכן חלק מהרפואנים חוברו למנחים לעבודות גמר בנושאי רפואה אינטגרטיבית בפקולטות לרפואה שונות בארץ והחלו עשייה מחקרית בנדון. בנוסף, מספר סטודנטים מהדרום השתתפו גם בפעילויות של המרכז ללמידה סומטית בבאר שבע במחיר מסובסד כולל סדנת עומק על תנועה שהועברה ע"י החוקר מיכאל שחרור. לשנה הקרובה מתוכננים מפגשים פנים-אל-פנים וכן מפגשים דיגיטליים נוספים. כמוכן, אנו בונים כעת קורס קצר למתן כלים ברפואה אינטגרטיבית להתמודדות סטודנטים עם מצבי משבר ודחק.
   

מאחלים בשורות טובות

ועד החברה לרפואה משלימה

פרופ' אלעד שיף, ד"ר גלי שטופמן, ד"ר קובי פריד, פרופ' ערן בן-אריה, ד"ר שמואל אטיאס, ד"ר אילנה לוי יורקובסקי

ברוכים הבאים לחברה הישראלית לרפואה משלימה

חברי החברה מוזמנים להתעדכן בפעילות החברה, לעקוב אחר אירועים ולשלם דמי חבר
כניסה לחברי החברה
הציבור מוזמן לקרוא מידע על רפואה משלימה
איני חבר/ת החברה